Serwisowanie klimatyzacji w rękach fachowców

Strona główna » Aktualności » Serwisowanie klimatyzacji w rękach fachowców

Klimatyzacja to komfort termiczny, na który decyduje się coraz więcej osób, a jej instalacja przez specjalistyczną firmę to gwarancja poprawnego działania. Nie możemy jednak nie pamiętać, że montaż systemu w naszym domu to nie koniec naszych „obowiązków wobec klimatyzacji”. Ważne jest, by była ona czysta, bo tylko taka nie będzie zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzatory działają na zasadzie stałej wymiany powietrza, które przez nie przepływa. Musimy więc mieć świadomość, że to co znajduje się w powietrzu, prędzej czy później trafi do urządzenia. Kurz, roztocza, pyłki, grzyby i alergeny są zasysane do wnętrza klimatyzatora i osadzają się na filtrach znajdujących się wewnątrz nich. Powietrze, które jest wypuszczane do pomieszczenia również może zawierać te drobnoustroje, które znajdują się we wnętrzu urządzenia. Aby uniknąć chorób spowodowanych przez brudną klimatyzację należy ją regularnie czyścić i odgrzybiać.

Co czyścimy w klimatyzacji?

Najważniejszy w klimatyzatorze jest filtr, bo to na nim zbierają się osady z przepływającego przez urządzenie powietrza. W wielu klimatyzatorach umieszczane są jednorazowe filtry, które należy wymieniać co kilka miesięcy. Częstotliwość wymiany jest w dużej mierze zależna od tego, w jakim rejonie mieszkamy i jaka jest jakość powietrza w naszym otoczeniu. Jeżeli w klimatyzatorze są filtry wielokrotnego użycia można je oczyścić za pomocą odkurzacza lub ciepłej wody.

Oprócz filtra w trakcie serwisowania czyści się wszystkie elementy panelu, zarówno z zewnątrz, jak też w środku. Zewnętrzne części można umyć wodą, jednak już czyszczenie wnętrza klimatyzatora wymaga specjalistycznej wiedzy. Nie wszystkie elementy urządzenia można myć, a niewłaściwe oczyszczenie może skutkować niższą wydajnością systemu lub nawet awarią. Dotyczy to szczególnie systemów split i multisplit, których podzespoły wymagają fachowych przeglądów.

Ważne jest również czyszczenie jednostki zewnętrznej, która zbiera brud, liście, ptasie pióra i śmieci znajdujące się w powietrzu. Często też ze względu na usytuowanie jednostki zewnętrznej próby samodzielnego oczyszczenia jej mogą być po prostu niebezpieczne.

Ważnym punktem okresowego przeglądu klimatyzacji jest odgrzybianie. Firmy serwisowe są zaopatrzone w specjalistyczne środki dezynfekujące, które muszą być stosowane w odpowiednim stężeniu i w odpowiednich miejscach systemu. Usuwają one większość patogenów, które zagrażają naszemu zdrowiu i pozostawiają klimatyzację w prawie 100-procentach odkażoną.

Jak często serwisujemy klimatyzację?

Przeglądy klimatyzacji należy przeprowadzać 2 razy w roku. Najczęściej są to przełomy wiosna/lato i lato/jesień. Poza czyszczeniem, podczas przeglądu sprawdza się szczelność układu, lokalizuje ewentualne usterki i naprawia je. Fachowcy weryfikują również parametry układu chłodniczego, ciśnienie w systemie, sprawność wentylatorów i drożność rur doprowadzających powietrze i odprowadzających skropliny.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że serwisowanie klimatyzacji jest w dobrych rękach, warto powierzyć je certyfikowanej firmie. Tylko taka posiada niezbędną wiedzę o urządzeniach i działaniu systemu. Nam zaś pozostaje cieszyć się doskonałym, zdrowym klimatem w naszym domu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Powiązane Wpisy