Rodzaje klimatyzacji – jaką klimatyzację wybrać do domu?

Strona główna » Aktualności » Rodzaje klimatyzacji – jaką klimatyzację wybrać do domu?

Coraz cieplejsze lata w naszym klimacie i poszukiwanie komfortu cieplnego – zarówno w pracy, jak i w domu – sprawiają, że klimatyzacja staje się coraz bardziej powszechna i dostępna dla każdego. Możemy zamontować klimatyzację w istniejącym już budynku i zaprojektować komfortowe rozwiązanie już na etapie jego budowy. Warto zatem poznać rodzaje dostępnych systemów klimatyzacji i zdecydować się na taki, który będzie najbardziej dopasowany do naszych potrzeb.

Klimatyzacja przenośna

W tym typie klimatyzatora skraplacz, parownik oraz sprężarka i wszystkie głośne elementy umieszczone są w jednej obudowie. Przenośny klimatyzator nie wymaga specjalistycznego montażu, a przewód odprowadzający ciepłe powietrze umieszczamy w uchylonym oknie przy pomocy specjalnej kurtyny okiennej uszczelniającej aby ciepłe powietrze z zewnątrz nie dostawało się do pomieszczenia.

Wadą takiej klimatyzacji jest głośna praca urządzenia, co może stać się uciążliwe dla użytkowników. Z tego typu rozwiązania możemy skorzystać wtedy, gdy chcemy doraźnie schłodzić wybrane pomieszczenie lub nie ma możliwości technicznych na instalację jednostki zewnętrznej, np. w zabytkowych budynkach. Koszt takiej klimatyzacji to około 1300-1800 zł.

Klimatyzacja ścienna typu Split

Klimatyzacja ścienna typu Split to najczęściej spotykany rodzaj klimatyzacji montowanej w domach i mieszkaniach. Składa się z dwóch jednostek: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, która umieszczana jest wewnątrz pomieszczenia. Zamontowany jest w niej parownik – płytka elektroniczna sterowana przez pilota dająca informacje pozostałym podzespołom o ustawionych przez użytkownika parametrach pracy. Elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy tego typu jednostkach jest odprowadzenie kondensatu z jednostki wewnętrznej. Najlepszym sposobem odprowadzenia skroplin jest odprowadzenie grawitacyjne na zewnątrz budynku. W przypadku braku takiej możliwości montowana jest pompka skroplin, która może być zamontowana najczęściej 1,5m od jednostki zewnętrznej. Przy wyborze miejsca montażu trzeba zwrócić na to uwagę. Drugim elementem jest jednostka zewnętrzna, w której zamontowana jest sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i wentylator skraplacza. Dzięki temu, że te podzespoły które wydają głośne dźwięki są zainstalowane na zewnątrz budynku, praca klimatyzacji jest bardzo cicha.

Ogromny wybór klimatyzatorów sprawia, że możemy zamontować taki, który będzie posiadał istotne dla nas funkcje, na przykład: czujnik ruchu który sprawi, że gdy zatrzymamy się przed klimatyzatorem zimne powietrze zostanie skierowane w innych kierunkach niż stoimy, jonizator powietrza, czujnik temperatury w pilocie, co pozwoli ustawić dedykowaną temperaturę w miejscu gdzie pilot jest położony, grzanie, wyciąganie wilgoci, tryb pracy nocnej, sterowanie wi-fi, programowanie czasowe itp. Ważny jest również design urządzeń, które wpisują się w wystrój wnętrz, podkreślając ich nowoczesny charakter.

Koszt takiej klimatyzacji zależny jest od wielkości pomieszczenia oraz łatwości dostępu połączenia jednostek z instalacją chłodniczą i elektryczną. Należy pamiętać, że przy większości klimatyzatorów z jednostką zewnętrzną przewód zasilający doprowadzamy do niej. Koszty montażu klimatyzacji ściennej w zależności od funkcji i designu przedstawiamy tutaj

Klimatyzacja Multisplit

Systemy klimatyzacji Multisplit to rozszerzona wersja klimatyzacji Split, przeznaczona do kilku pomieszczeń. W tego typu systemie do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć do pięciu urządzeń wewnętrznych. Każdym klimatyzatorem z systemu można sterować odrębnie w jednym trybie pracy (grzanie/chłodzenie) wszystkich klimatyzatorów, dostosowując parametry temperatury do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Ten typ klimatyzacji sprawdzi się w domach jednorodzinnych, biurach i większych mieszkaniach. Tak jak w klimatyzacji Split, możemy wybierać zarówno funkcje urządzeń, jak też ich wygląd. Można również dobierać jednostki w formie mieszanej, czyli w jednym pomieszczeniu zamontować klimatyzator ścienny, a w innym kasetonowy łącząc je do jednej jednostki zewnętrznej.

Zaletą klimatyzacji Multisplit jest jedna jednostka na ścianie zewnętrznej. Wadą za to jest, że w przypadku awarii, ulega jej najczęściej cała instalacja.

Koszty wykonania instalacji Multisplit są bardzo podobne do montażu tej samej instalacji na klimatyzatorach typu Split, ze względu na wysoką cenę jednostki zewnętrznej.

Klimatyzacja kasetonowa

Jest wersją systemów typu split i multisplit, w której jednostki wewnętrzne montowane są w konstrukcji sufitów. Są dostępne dwa rodzaje klimatyzatorów kasetonowych. W klimatyzatorach o czterostronnym przepływie powietrza jest ono rozprowadzane w nich od sufitu, równomiernie w 4 strony. Drugi typ klimatyzatorów kasetonowych to takie o obwodowym przepływie powietrza, gdzie powietrze rozprowadzane jest w obwodzie 360 stopni. Ten typ klimatyzatorów jest często instalowany w biurach, punktach usługowych i sklepach. Instaluje się je również w domach jednorodzinnych gdy jest możliwość podwieszenia go na strychu i umieszczenia w suficie piętra, co daje możliwość schładzania pomieszczeń dookoła. W tym rodzaju klimatyzacji, klimatyzator posiada wbudowaną pompkę kondensatu, która odprowadza skropliny 30 cm nad jednostkę wewnętrzną. W dalszym etapie doprowadzenia musimy zachować spadek odpływu.

Koszt montażu takiej klimatyzacji, w zależności od producenta wynosi od 5000 zł.

Klimatyzacja kanałowa

Ten typ klimatyzacji działa na zasadzie systemu przewodów umieszczonych w ścianach lub sufitach, przez które powietrze rozprowadzane jest do kilku pomieszczeń. Ma ono jednakowe parametry we wszystkich miejscach, gdzie umieszczone są wyloty kanałów. Nie ma też możliwości indywidualnego sterowania klimatyzacją. Zaletą jest brak jednostek widocznych na ścianie bądź w suficie, jest tylko wyprowadzony nawiewnik. Wadą jest często brak możliwości wykonania instalacji w zamieszkałych budynkach i wysokie koszty instalacji, około 10 000 zł.

Klimatyzacja przypodłogowa

Są to klimatyzatory które można zamontować przy suficie w poziomie jak również na ścianie w pionie. Daje to możliwość rozprowadzenia powietrza wzdłuż sufitu jak również ukierunkowania go w dół. Ten typ klimatyzatorów sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie montaż innych jednostek jest utrudniony, lub wynika to z charakteru pomieszczeń. Możemy umieścić je również np. we wnękach podokiennych w miejscach, gdzie zazwyczaj instalowane są kaloryfery, lub w rogach pomieszczeń. Zaletą takich klimatyzatorów jest możliwość ukierunkowania nawiewu jak też łatwy dostęp do filtrów powietrza. Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą pilota. Tak jak w innych typach klimatyzatorów, jednostkę zewnętrzną umieszcza się w dowolnym miejscu na zewnątrz budynku. Często znajdują one zastosowanie w pomieszczeniach o większej powierzchni, takich jak sale konferencyjne, restauracje, biurowce lub dyskoteki.

Systemy VRF

Jest to najbardziej rozbudowany system klimatyzacji, bowiem do zestawu jednostek zewnętrznych (max 3) można podłączyć aż 64 jednostki wewnętrzne. System działa podobnie do Multisplitów, bezpośrednio schładzając lub ogrzewając każde pomieszczenie. Przeznaczony jest do instalacji w dużych budynkach, np. w biurowcach, galeriach itp.


Niezależnie od typu klimatyzacji, jaki wybierzemy… pamiętajmy, że montaż klimatyzacji powinna wykonywać specjalistyczna firma, bowiem tylko wtedy będziemy mieć gwarancję poprawnej instalacji i działania systemu. W trakcie użytkowania nie możemy również zapominać o okresowych przeglądach klimatyzacji, obejmujących m.in. czyszczenie i wymianę filtrów. Wtedy możemy mieć pewność, że powietrze, które dostarczane jest przez klimatyzator do naszych pomieszczeń jest czyste i wolne od alergenów, brudu i chorobotwórczych mikroorganizmów. Regularny serwis przedłuża również żywotność całego systemu klimatyzacji.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Powiązane Wpisy