Coraz cieplejsze lata w naszym klimacie i poszukiwanie komfortu cieplnego – zarówno w pracy, jak i w domu – sprawiają, że klimatyzacja staje się coraz bardziej powszechna i dostępna dla każdego. Możemy zamontować klimatyzację w istniejącym już budynku i zaprojektować komfortowe rozwiązanie już na etapie jego budowy. Warto zatem poznać rodzaje dostępnych systemów klimatyzacji i zdecydować się na taki, który będzie najbardziej dopasowany do naszych potrzeb.

Klimatyzacja monoblok – przenośna

W tym typie klimatyzatora skraplacz i parownik umieszczone są w jednej obudowie. Przenośny klimatyzator nie wymaga specjalistycznego montażu, a przewód odprowadzający skropliny umieszczamy w uchylonym oknie. Taka klimatyzacja jest jednak mało wydajna, bowiem ciepłe powietrze przedostaje się z powrotem do pomieszczenia z zewnątrz.

Wadą takiej klimatyzacji jest również głośna praca urządzenia, co może stać się uciążliwe dla użytkowników. Z tego typu rozwiązania możemy skorzystać wtedy, gdy chcemy doraźnie schłodzić wybrane pomieszczenie lub nie ma możliwości technciznych na instalację jednostki zewnętrznej, np. w zabytkowych budynkach.

Klimatyzacja Split

To najczęściej spotykany rodzaj klimatyzacji montowanej w mieszkaniach. Składa się z dwóch jednostek: klimatyzatora, który umieszczany jest wewnątrz pomieszczenia i jednostki, w której zamontowana jest sprężarka i wentylator. Dzięki temu, że są one zainstalowane na zewnątrz budynku, praca klimatyzacji typu Split jest bardzo cicha.

Dodatkową zaletą jest niewielki rozmiar klimatyzatorów i możliwość montażu zarówno na ścianie, jak też przy suficie lub we wnękach przypodłogowych. Ogromny wybór klimatyzatorów sprawia, że możemy zamontować taki, który będzie posiadał istotne dla nas funkcje, na przykład: oczyszczanie powietrza, grzanie, tryb pracy nocnej, sterowanie wi-fi, programowanie czasowe itp. Ważny jest również design urządzeń, które wpisują się w wystrój wnętrz, podkreślając ich nowoczesny charakter.

Klimatyzacja Multisplit

Systemy klimatyzacji Multisplit to rozszerzona wersja klimatyzacji Split, przeznaczona do kilku pomieszczeń. W tego typu systemie do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć do pięciu urządzeń wewnętrznych. Każdym klimatyzatorem z systemu można sterować odrębnie dostosowując parametry powietrza do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Ten typ klimatyzacji sprawdzi się w domach jednorodzinnych, biurach i większych mieszkaniach. Tak jak w klimatyzacji Split, możemy wybierać zarówno funkcje urządzeń, jak też ich wygląd.

Klimatyzacja kasetonowa

Jest wersją systemu Multisplit, w której jednostki wewnętrzne montowane są w konstrukcji sufitów podwieszanych. Powietrze rozprowadzane jest w nich od sufitu, równomiernie opadając wzdłuż ścian bez wytwarzania prądów powietrznych. Ten typ klimatyzatorów jest często instalowany w biurach, punktach usługowych i sklepach, gdzie ważne jest klimatyzowanie całego pomieszczenia.

Systemy VRF

Jest to najbardziej rozbudowany system klimatyzacji, bowiem do zestawu jednostek zewnętrznych (max 3) można podłączyć aż 64 jednostki wewnętrzne. System działa podobnie do Multisplitów, bezpośrednio schładzając lub ogrzewając każde pomieszczenie. Przeznaczony jest do instalacji w dużych budynkach, np. w biurowcach, galeriach itp.

Klimatyzacja kanałowa

Ten typ klimatyzacji działa na zasadzie systemu kanałów umieszczonych w ścianach lub sufitach, przez które powietrze rozprowadzane jest do kilku pomieszczeń. Ma ono jednakowe parametry we wszystkich miejscach, gdzie umieszczone są wyloty kanałów. Nie ma potrzeby, ale też możliwości indywidualnego sterowania klimatyzacją. Zaletą tego rozwiązania jest równomierne i bardzo dokładne rozprowadzanie powietrza we wnętrzach.

Niezależnie od typu klimatyzacji, jaki wybierzemy… pamiętajmy, że montaż klimatyzacji powinna wykonywać specjalistyczna firma, bowiem tylko wtedy będziemy mieć gwarancję poprawnej instalacji i działania systemu. W trakcie użytkowania nie możemy również zapominać o okresowych przeglądach klimatyzacji, obejmujących m.in. czyszczenie i wymianę filtrów. Wtedy możemy mieć pewność, że powietrze, które dostarczane jest przez klimatyzator do naszych pomieszczeń jest czyste i wolne od alergenów, brudu i chorobotwórczych mikroorganizmów. Regularny serwis przedłuża również żywotność całego systemu klimatyzacji.