Podwyżki gazu dla gospodarstw domowych a klimatyzacja

Strona główna » Aktualności » Podwyżki gazu dla gospodarstw domowych a klimatyzacja

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził ogromne podwyżki cen gazu. Rachunki mogą pójść w górę średnio nawet o 54%. Dla osób ogrzewających mieszkanie gazem oznacza to bardzo wysoki wzrost kosztów miesięcznego utrzymania. W takiej sytuacji korzystnym wyjściem może okazać się zamontowania w domu klimatyzatora z funkcją grzania.

54 procentowa podwyżka cen za gaz

Pod koniec 2021 roku URE podjął decyzję o nowych taryfach za gaz dla PGNiG Obrót Detaliczny, a także na dystrybucję gazu dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Na ich podstawie średnie rachunki za gaz w gospodarstwie domowym wzrosną nawet o 54%.

Co to oznacza dla osób, które wykorzystują w domu gaz ziemny? Niestety im więcej gazu zużywa się w ciągu miesiąca, z tym większym wzrostem trzeba będzie się liczyć.

  • W przypadku korzysta wyłącznie z kuchenki gazowej miesięczne rachunki za gaz wzrosną o około 9 złotych.
  • Ogrzewanie gazem wody będzie wiązało się z rachunkami wyższymi średnio o 56 złotych.
  • Najbardziej podwyżkę odczują osoby ogrzewające mieszkanie piecem gazowym. Muszą liczyć się z rachunkami wyższymi nawet o 174 złote miesięcznie.

URE podkreśla, że jest to pierwsza, zatwierdzona na podstawie szczególnego mechanizmu, taryfa, której celem wprowadzenia jest minimalizowanie podwyżek cen gazu dla indywidualnych odbiorców. W ten sposób ogranicza się skalę podwyżki cen gazu, przenosząc ce kosztów jego zakupu na trzy kolejne lata – czyli inaczej niż dotychczas, kiedy to uwzględniano całość kosztów w aktualnie kalkulowanej taryfie.

Jak URE tłumaczy podwyżkę gazu?

Ceny gazu ziemnego rosną w całej Europie od początku roku 2021. Przekłada się to na wzrost kosztów pozyskania tego surowca przez przedsiębiorstwa zajmujące się jego sprzedażą detaliczną. Koszty te finalnie ponoszą odbiorcy indywidualni. To właśnie wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie zaopatruje się PGNiG Obrót Detaliczny, jest głównym powodem podwyżek.

Ogrzewanie klimatyzatorem – korzystna alternatywa dla ogrzewania gazowego

Klimatyzatory, zarówno typu split, jak i multisplit, mogą sprawnie pracować przy ujemnych temperaturach na zewnątrz, dlatego można wykorzystywać jako ogrzewanie uzupełniające lub główne źródło ciepła. Co więcej, ogrzewanie domu klimatyzatorem nie musi wiązać się z wysokimi rachunkami za prąd. Wybór urządzenia o wysokiej klasie energetycznej pozwoli wygenerować rozsądne koszty ogrzewania, które w świetle podwyżek ce gazu okażą się bardzo korzystne.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Powiązane Wpisy

Klimatyzacja z funkcją grzania na zimę – dlaczego to się opłaca?

Klimatyzacja w Polsce do tej pory kojarzyła się przede wszystkim z udogodnieniem podnoszącym komfort przebywania w obiektach w upalne dni lata. Dzisiaj, między innymi ze względu na coraz cieplejsze zimy i zwrot ku nowym rozwiązaniom grzewczym, coraz częściej sprawdza się jako ogrzewanie, także zimą. Poznaj korzyści płynące z tego rozwiązania.

Czytaj dalej

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

Aby nasza domowa lub biurowa klimatyzacja działała w pełni wydajnie i była bezpieczna dla użytkowników, musi być szczelna. Jakakolwiek usterka, wyciek czy też korozja – powodują spadek efektywności chłodzenia i ogrzewania. Dzieje się tak w szczególności po miesiącach nieużywania klimatyzacji. Dlatego przed wiosennym rozruchem warto sprawdzić, czy układ jest w pełni sprawny.

Czytaj dalej

Klimatyzacja a rachunki za prąd

Decydując się na montaż klimatyzacji w domu zastanawiamy się, ile będzie to kosztować i jak wzrosną nasze rachunki za energię elektryczną. Odpowiedź na pytanie o rachunki za prąd nie jest jednoznaczna, bo ich wysokość zależy od tego, na jaki model klimatyzatorów zdecydujemy się i jak będziemy użytkować klimatyzację.

Czytaj dalej