Na jakim etapie budowy domu trzeba pomyśleć o instalacji klimatyzacji?

Strona główna » Aktualności » Na jakim etapie budowy domu trzeba pomyśleć o instalacji klimatyzacji?

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym jest coraz powszechniejsza i traktowana jest jako jedna z instalacji, którą należy posiadać w nowym budynku. Bo system klimatyzacji zapewnia komfort termiczny o każdej porze roku. W którym momencie budowy wymarzonego domu warto więc zaplanować i zainstalować klimatyzację?

Plan na klimatyzację w domu

O klimatyzacji najlepiej pomyśleć już na etapie planowania samej inwestycji. Ważne jest rozmieszczenie jednostek wewnętrznych tak, aby wpasowały się we wstępną aranżację pomieszczeń. Należy zadbać o to, by klimatyzatory nie były umieszczone bezpośrednio nad łóżkiem, kanapą lub w innych miejscach, gdzie planujemy ustawienie mebli. Bezpośredni nawiew powietrza z klimatyzatorów nie jest bowiem korzystny dla naszego zdrowia!

Ważne jest także umiejscowienie jednostki zewnętrznej systemu klimatyzacji. Najlepiej, aby znajdowała się w mało widocznym miejscu, aby urządzenie nie zaburzało całej stylistyki budynku. Jednocześnie dostęp do jednostki powinien być swobodny, co ułatwi późniejsze prace serwisowe.

Wcześniejsze zaplanowanie instalacji klimatyzacji pozwala nie tylko na zachowanie walorów estetycznych na zewnątrz i wewnątrz budynku, ale również ma wpływa na koszty późniejszego montażu. Unikamy przykrych niespodzianek, które często wiążą się z bardziej skomplikowanymi pracami instalacyjnymi i mają istotny wpływ na koszty samego montażu klimatyzacji.

Montaż systemu klimatyzacji w domu

Montaż systemu klimatyzacji rozpoczynamy z kolei na etapie stanu surowego zamkniętego, po osadzeniu okien i drzwi, a jeszcze przed wykonaniem instalacji elektrycznej. Na tym etapie warto już wybrać modele klimatyzatorów. To ważne, zanim rozpoczniemy instalację rurociągów chłodniczych, które łączą jednostki wewnętrzne i zewnętrzne systemu klimatyzacji. Rozmiary jednostek różnią się nie tylko parametrami technicznymi i funkcjami, ale też grubością rur chłodniczych.

Same rury chłodnicze powinny być ułożone w sposób zapewniający właściwe działanie całej instalacji. Dobra wiadomość jest taka, że na etapie stanu surowego zamkniętego budynku, nie mamy problemu z poprowadzeniem rur – jak w przypadku gotowych wnętrz, gdzie trzeba uwzględniać istniejące już przeszkody techniczne.

Przy montażu samych urządzeń wewnętrznych klimatyzacji ważne jest prawidłowe umieszczenie odpływu skroplin z jednostki wewnętrznej. Niepoprawne ułożenie tej części instalacji może być powodem nieprzylegania klimatyzatora do ściany, na której jest zamontowany – co może wyglądać mało estetycznie i psuć aranżację pomieszczenia.

Ważne zabezpieczenie!

Należy pamiętać, aby po wykonaniu instalacji klimatyzacji, zabezpieczyć ją przed ewentualnymi uszkodzeniami, które mogą spowodować ekipy wykonujące pozostałe roboty wykończeniowe. Zabezpieczenie wykonuje się poprzez wypełnienie instalacji podwyższonym ciśnieniem. W razie uszkodzenia, można wtedy bez trudu zlokalizować miejsce usterki. Dzięki temu unikniemy rozkuwania ścian, demontażu płyt gipsowych lub nawet cięcia elewacji. Trzeba również odpowiednio zabezpieczyć jednostki wewnętrzne i zewnętrzne.

Sprawnie działająca instalacja klimatyzacyjna musi być prawidłowo skonfigurowana. Dlatego warto powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie, która przeprowadzi montaż całego systemu, zadba o jego szczelność i doradzi modele najbardziej odpowiadające naszym potrzebom. A kiedy już wymarzony dom będzie gotowy do zamieszkania, uruchomienie klimatyzacji również powierzmy fachowcom, którzy dokładnie sprawdzą szczelność systemu i odpowiednio skonfigurują urządzenia.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Powiązane Wpisy