Klimatyzacja w domu dla każdego!

Strona główna » Aktualności » Klimatyzacja w domu dla każdego!

Już w połowie XX wieku, kiedy zaczęto instalować klimatyzację w prywatnych domach, stała się ona przedmiotem pożądania wielu ludzi. Pierwsze klimatyzatory były jednak drogie, dlatego na ich montaż w domu mogli pozwolić sobie tylko bogaci. Posiadanie klimatyzacji stało się na długi czas synonimem luksusu i komfortu niedostępnego dla zwykłych śmiertelników. Na szczęście wraz z postępem technologicznym ceny klimatyzacji spadają i dziś jest ona dostępna praktycznie dla każdego.

Po co nam klimatyzacja?

Zmiany klimatu powodują, że coraz częściej mamy upalne lata, z temperaturą przekraczającą 30 stopni Celsjusza. Chociaż dla wielu z nas taka temperatura może być znośna na zewnątrz, to w zamkniętych pomieszczeniach… zdecydowanie utrudnia nam funkcjonowanie. Jeżeli nie mamy możliwości przebywania w komforcie termicznym, zaczyna odbijać się to na naszym codziennym życiu. Często czujemy się słabo, spada wydajność naszego organizmu, narzekamy na niespokojny sen.

Naukowcy sprawdzili, że zbyt wysoka temperatura i wilgotność powietrza mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Optymalny przedział temperatur dla naszego organizmu to 23-26 stopni Celsjusza, przy wilgotności 40% – 60%. Taki komfort zapewniają nam nowoczesne systemy klimatyzacji, które w ciepłe dni obniżają temperaturę, a w zimne mogą dogrzewać pomieszczenia, w których przebywamy. Szczególnie w okresach przejściowych, kiedy ogrzewanie w naszym domu jeszcze nie jest włączone. Dla osób z chorobami układu krążenia i dróg oddechowych upał może być niebezpieczny! Wtedy klimatyzacja w domu staje się po prostu niezbędna!

Komfort termiczny i jakość powietrza

W nowoczesnych klimatyzatorach obniżenie temperatury następuje w ciągu zaledwie kilku minut i jest utrzymywane na stałym poziomie. Ważne jest, aby różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym, a miejscem bez klimatyzacji nie była wyższa niż 7 stopni Celsjusza. Większa różnica temperatur może skończyć się przeziębieniem!

Nowoczesne klimatyzatory regulują wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Czujniki umieszczone w urządzeniach wyłapują nadmiar wilgoci i wytwarza się wtedy swoisty mikroklimat, korzystny dla osób z problemami oddechowymi. Niektóre modele posiadają dodatkowo funkcję jonizacji powietrza, co sprawia, że odczuwamy je jako czystsze i bardziej świeże.

Istotną zaletą klimatyzacji jest oczyszczanie powietrza. Dzięki temu, klimatyzacja umieszczona np. w sypialni zapewnia nam spokojny sen. System filtrów w klimatyzatorach wyłapuje cząsteczki kurzu, alergeny i szkodliwe dla ludzi mikroorganizmy. Filtracja jest funkcją, którą szczególnie docenią alergicy przez większą część roku cierpiący z powodu katarów i nieżytów dróg oddechowych.

Montaż klimatyzacji, tylko z fachowcami!

Montaż klimatyzacji należy powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Nie warto eksperymentować, bowiem niewłaściwie zainstalowana nie będzie działać prawidłowo, narażając nas na niepotrzebne koszty w przypadku złej konfiguracji lub awarii urządzeń.

Jeżeli klimatyzacja ma funkcjonować w budynku jednorodzinnym, warto rozważyć jej instalację już na etapie projektowania. Można wtedy uwzględnić w projekcie zarówno kanały doprowadzające powietrze, jak też umiejscowienie klimatyzatorów w pomieszczeniach.

W istniejących budynkach montaż systemu klimatyzacji nie stanowi również problemu. Zarówno jednostka zewnętrzna, jak też klimatyzatory są instalowane w dogodnych dla użytkowników miejscach.

Jeżeli jesteśmy mieszkańcami budynku wielorodzinnego, musimy pamiętać, że montaż klimatyzacji w mieszkaniu wiąże się z uzyskaniem zezwolenia od administratora budynku. W tym wypadku bierze się pod uwagę techniczne możliwości instalacji jednostki zewnętrznej oraz bezproblemowe podłączenie klimatyzacji wewnątrz mieszkania.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Powiązane Wpisy

Klimatyzacja z funkcją grzania na zimę – dlaczego to się opłaca?

Klimatyzacja w Polsce do tej pory kojarzyła się przede wszystkim z udogodnieniem podnoszącym komfort przebywania w obiektach w upalne dni lata. Dzisiaj, między innymi ze względu na coraz cieplejsze zimy i zwrot ku nowym rozwiązaniom grzewczym, coraz częściej sprawdza się jako ogrzewanie, także zimą. Poznaj korzyści płynące z tego rozwiązania.

Czytaj dalej

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

Aby nasza domowa lub biurowa klimatyzacja działała w pełni wydajnie i była bezpieczna dla użytkowników, musi być szczelna. Jakakolwiek usterka, wyciek czy też korozja – powodują spadek efektywności chłodzenia i ogrzewania. Dzieje się tak w szczególności po miesiącach nieużywania klimatyzacji. Dlatego przed wiosennym rozruchem warto sprawdzić, czy układ jest w pełni sprawny.

Czytaj dalej

Klimatyzacja a rachunki za prąd

Decydując się na montaż klimatyzacji w domu zastanawiamy się, ile będzie to kosztować i jak wzrosną nasze rachunki za energię elektryczną. Odpowiedź na pytanie o rachunki za prąd nie jest jednoznaczna, bo ich wysokość zależy od tego, na jaki model klimatyzatorów zdecydujemy się i jak będziemy użytkować klimatyzację.

Czytaj dalej