Decydując się na montaż klimatyzacji w domu zastanawiamy się, ile będzie to kosztować i jak wzrosną nasze rachunki za energię elektryczną. Odpowiedź na pytanie o rachunki za prąd nie jest jednoznaczna, bo ich wysokość zależy od tego, na jaki model klimatyzatorów zdecydujemy się i jak będziemy użytkować klimatyzację.
Wybór klimatyzatora a opłaty za prąd
Ważne jest obliczenie mocy klimatyzatorów potrzebnej do skutecznego schłodzenia lub ogrzania pomieszczenia. Większa moc to większe zużycie prądu, dlatego warto zdać się na wiedzę fachowców. Przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni powinien przypadać 1 kW mocy chłodniczej urządzenia. Przykładowo, w pokoju o powierzchni 25 m2 powinniśmy zainstalować urządzenie o mocy chłodniczej około 2,5 kW. Ważnymi czynnikami, które bierzemy pod uwagę oprócz wielkości pomieszczenia jest jego usytuowanie względem stron świata, wielkość okien, wysokość ścian i nasłonecznienie.
Trzeba również pamiętać, że moc chłodnicza nie jest tym samym parametrem, co moc urządzenia – oznaczająca maksymalny pobór energii. Jest ona wyrażana również w kW, ale w nowoczesnych klimatyzatorach pobór prądu jest mniej więcej trzykrotnie niższy niż moc chłodnicza. Przewidywane, szacunkowe roczne zużycie prądu, przy pełnym obciążeniu klimatyzatora przez 500 h w ciągu roku jest umieszczane przez producentów na etykiecie efektywności urządzenia. Jest ono w dużej mierze zależne od klasy energetycznej. W klimatyzatorach mamy do wyboru klasy od A do A+++.
Pamiętajmy, że klimatyzatory ze sprężarkami inwerterowymi rzadko pracują z pełną mocą, bo urządzenie dopasowuje swoje obroty i pobór prądu do temperatury w pomieszczeniu i szybkości jej zmian. Daje to oczywiście oszczędność w poborze energii. Oznacza to, że wyższej klasy urządzenia – choć droższe, to są tańsze w eksploatacji i przyniosą oszczędności w przyszłości.
Ile zapłacimy za prąd?
Na ostateczną wysokość rachunków za energię elektryczną wpływa kilka czynników: klasa energetyczna urządzeń klimatyzacyjnych, ilość godzin pracy klimatyzatora oraz sama cena prądu naszego dostawcy energii. Ważnym czynnikiem wpływającym na koszty użytkowania klimatyzacji ma… pogoda: im więcej upalnych lub zimnych dni, tym częściej będziemy używać klimatyzacji do schłodzenia lub ogrzania pomieszczeń. A to bezpośrednio wpływa na ilość godzin pracy klimatyzatora.
Mimo tych zmiennych czynników, możemy łatwo oszacować miesięczne koszty zużycia energii elektrycznej. Aby je wyliczyć, musimy znać średnie zużycie energii elektrycznej na godzinę pracy klimatyzatora, mnożymy tę wartość przez liczbę godzin pracy klimatyzacji i ilość kilowatogodzin oraz cenę 1 kWh w naszej taryfie energetycznej.
Jak oszczędzać energię?
Najważniejsze przy użytkowaniu klimatyzacji jest jej regularne serwisowanie. Zanieczyszczona lub nieszczelna klimatyzacja jest mniej wydajna, przez co zwiększa się pobór prądu i wzrastają nasze rachunki za energię elektryczną. Jeżeli chcemy ekonomicznie użytkować klimatyzację w naszym domu czy w biurze, powinniśmy dodatkowo przestrzegać kilku zaleceń:
- zamykać okna w trakcie pracy urządzenia;
- wyłączać klimatyzator w czasie naszej nieobecności w domu;
- programować odpowiednią temperaturę pomieszczeń – optymalnie 22-25 °C;
- chronić pomieszczenia przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne;
- wykorzystywać możliwość programowania klimatyzacji.