Dlaczego warto mieć klimatyzację w domu czy w mieszkaniu?

Strona główna » Aktualności » Dlaczego warto mieć klimatyzację w domu czy w mieszkaniu?


Klimatyzacja w domu czy w mieszkaniu staje się coraz bardziej powszechna i co równie ważne – coraz tańsza. Rzadziej niż do tej pory kojarzy się nam z luksusem, zaczynamy natomiast doceniać zalety i korzyści z instalacji klimatyzatorów w domowym zaciszu. 

Głównym zadaniem klimatyzacji jest chłodzenie powietrza w pomieszczeniach. Jednak ta funkcja, to tylko jedna z wielu możliwości, które oferują nam nowoczesne systemy klimatyzacji. Wielu z nas docenia funkcję grzewczą, jonizację powietrza i utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności pomieszczeń. Mity o szkodliwości klimatyzacji są skutecznie obalane dzięki… fachowcom, którzy odpowiednio konfigurują system, instalują go w domu, a następnie serwisują w zalecanych przez producentów terminach. Bo nawet najbardziej nowoczesna klimatyzacja niewłaściwie zainstalowana i serwisowana może niekorzystnie wpływać na jej funkcjonowanie, ale i nasze zdrowie!

Zdrowe powietrze w domu

Klimatyzacja szczególnie korzystna jest dla alergików, bo dzięki niej powietrze zostaje pozbawione niebezpiecznych dla zdrowia alergenów. W klimatyzatorach zamontowane są filtry, które oczyszczają zasysane z zewnątrz powietrze. Mamy wtedy pewność, że to, czym oddychamy w domu, pozbawione jest pyłków, kurzu i niebezpiecznych dla zdrowia patogenów.

Zadaniem filtrów jest również ochrona wymiennika parownika przed zanieczyszczeniami i patogenami, które mogą dostać się do wnętrza klimatyzatora i rozwijać się w korzystnym dla siebie wilgotnym środowisku. Oprócz podstawowych filtrów węglowych oczyszczających powietrze, producenci klimatyzatorów proponują filtry z jonami srebra (które przyciągają bakterie i mikroorganizmy, skutecznie i dokładnie oczyszczając powietrze) czy filtry antybakteryjne, które skutecznie spowalniają metabolizm bakterii, nie pozwalając im się namnażać.

Usuwanie wilgoci

Problemem, z którym często borykamy się w mieszkaniach jest nadmiar wilgoci w pomieszczeniach. Dzięki klimatyzacji i funkcji osuszania powietrza, możemy ją skutecznie usunąć z powietrza. Najzdrowsza dla naszego organizmu jest wilgotność na poziomie 40-60% i temperatura 23-26 ⁰C. Znacząco wpływa to na nasze samopoczucie i sprawia, że organizm lepiej funkcjonuje. Dodatkową zaletą osuszania powietrza w pomieszczeniach jest ograniczenie rozwoju grzybów i pleśni, które mogą powodować dolegliwości zdrowotne u mieszkańców.

Ogrzewanie pomieszczeń

Większość dostępnych na rynku klimatyzatorów wyposażona jest w dodatkową funkcję grzania. Sprawia to, że z klimatyzacji korzystamy nie tylko w letnie upalne dni, ale również w te chłodniejsze – szczególnie w okresach przejściowych, gdy ogrzewanie z sieci jeszcze lub już nie działa. Urządzenie działa wtedy jak pompa ciepła, a jego działanie polega na odwróceniu układu chłodzenia na funkcję grzania. Wydajność grzewcza klimatyzatora jest zależna od jego mocy, jak też temperatury zewnętrznej. Średniej klasy urządzenia doskonale radzą sobie z ogrzaniem pomieszczenia przy temperaturze zewnętrznej do -15 ⁰C, a dla klimatyzatorów wyższej klasy nawet -30 ⁰C nie stanowi problemu.

Ile prądu pobiera klimatyzator?

To pytanie zawsze pojawia się, kiedy rozważamy montaż klimatyzacji, bo systemy klimatyzacji są zasilane energią elektryczną. Nie należy mylić mocy chłodniczej klimatyzatora z poborem prądu ponieważ zużycie prądu wynosi maksymalnie 1/3 mocy chłodniczej czyli np. instalując klimatyzator o mocy 3.6 kw pobór prądu będzie wynosić maksymalnie 1.2 kw jednak klimatyzatory większości dostępne na rynku są oparte na technologii inverterowej która reguluje obroty sprężarki w zależności od zapotrzebowania także parametry zużycia energii mogą się różnić, a wpływ na późniejsze rachunki za prąd ma właściwy dobór systemu do pomieszczeń, w których ma pracować. Dlatego warto skonsultować się z fachowcami specjalizującymi się w montażu i w serwisie klimatyzacji, którzy uwzględniając m.in.: powierzchnię użytkową mieszkania czy domu, umiejscowienie klimatyzatora i funkcje urządzenia, na których zależy domownikom – doradzą najbardziej optymalne rozwiązania nie tylko ekonomiczne, ale i funkcjonalno-użytkowe.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Powiązane Wpisy